Sıkça Sorulan Sorular

Serbest bölgeye döviz olarak getirdikleri nakdi, ayni gayri maddi haklarla ilgili sermayelerini ve elde ettikleri kazançlari Türkiye’ye gönderdiklerinde vergiye tabi olacak midir?

Serbest bölgedeki kullanicilar, burada elde ettikleri kazanç ve iratlarini satis ve / veya tasviye bedellerini Türkiye’nin diger kesimlerine ve yurtdisina transfer etmekte serbesttir. Türkiye’ye transfer edilen gelirler tevsik (dogrulama) edilmek kaydiyla her türlü vergiden muaftir. Bu durumda banka dekontu üzerine “Serbest bölgeden elde edilen kazançla ilgilidir” serhi konulmasi gerekir. (Yön. mad.47) Ayni husus, yabanci sermaye kuruluslari için de geçerlidir.

Serbest bölgede açilan subeler için sermaye gerekli midir?

Evet gereklidir. Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre Türkiye’de ana firmaya bagli olarak çalisacak sube için ne kadar sermaye gerekliyse, serbest bölgede açilacak sube için de ayni sey söz konusudur.

Serbest bölgede defterler TL veya döviz üzerinden mi tutulur?

Serbest bölgede defterler TL veya döviz bazinda tutulabilir. Dövizlerin TL’ye çevrilmesi iki kur ile olur. Ilk kur islem kuru olup, örnegin, serbest bölgedeki bankadan para islemleri yapildiginda bankanin islem kurudur, ikinci kur ise, sabit bazli kaydi kur olup, Örnegin, serbest bölgedeki kullanici firma döviz bazinda fatura kestiginde bir gün için sabit olur.Merkez Bankasi döviz alis kurunu esas alarak TL’ye çevirir. Serbest bölgedeki defterlerin kontrolü Maliye Bakanligi tarafindan, degil, Serbest Bölge Genel Müdürlügü tarafindan denetlenir. Serbest bölgedeki kullanici firmalar vergi mevzuatina göre vergi mükellefi olmadigindan, tek vergi numaralan yoktur.

Denser ‘ de serbest bölgede X firmada çalışanların hakları TC ile aynı mıdır ? Farklı ise farkları nelerdir?

Serbest bölgede çalışanlar için 4857 İş Kanunu ve 506 sayılı SSK Kanunu geçerlidir. Dolayısıyla haklar Türkiye Cumhuriyeti ile bir farklılık göstermez. Tek fark serbest bölgeler kanununa göre serbest bölgedeki ücretlilerden gelir vergisi kesintisi yapılmamasıdır.

Serbest bölgedeki defterler nasil onaylanir?

Defterler önce noterce onaylanir. Daha sonra Serbest Bölge Müdürlügü’nce tasdik edilir.

1- 3.Ülkelerden S.Bölgeye gelen malzemeler için S.Bölgede mevcut firma gümrük vergisi, kdv ödemez. Fakat S.Bölgeden Türkiye’de mevcut başka bir firmaya satması durumunda Türkiye’de mevcut firma malı nasıl satın alacaktır? (Hangi vergilerle karşılaşacaktır?)

Serbest bölgelerden Türkiye’ ye mal satışları dış ticaret rejimine tabidir. Dolayısıyla bu durumda ithalat işlemi gerçekleşecektir. 3. ülkelerden gelen mallar için gümrük vergisi ve KDV ödenerek mal Türkiye’ ye girecektir.

Serbest bölgeden elde edilen karin konsolidasyonu nasil yapilir?

Eğer serbest bölgedeki firma Türkiye’de faaliyet gösteren ana firmanin subesi ise, ayri ayri tablolar düzenlenir, kârlar konsolide edilip kurumlar vergisi beyannamesine dahil edilerek serbest bölgeden elde edilen kar daha sonra indirim konusu yapilir.Sayet serbest bölgedeki firma, ana firmanin bir subesi olmayip ayri bir hükmü sahsiyeti var ise, bu durumda serbest bölgedeki firmanin ana firmaya sirket olarak katilimi,”istirak kazana olarak degerlendirilir ve vergiye tabi degildir. Eger serbest bölgedeki firmaya sahis olarak katilmislar ise, bu takdirde serbest bölgeden elde edilen kazanç beyannameye giremez. Sahis kazanci olarak Türkiye’ye transfer edilen gelir, sahsin menkul sermaye iradi sayilarak mart ayinda verecegi gelir vergisi beyannamesinde bu kazancini gösterir ama vergiden de muaf tutulur.

Temettü kâr payi dagitan sirketlerde ortaklarin aldiklari kâr paylan üzerinden ne kadar gelir vergisi ödeyecektir?

Soruyu bir örnekle açiklayalim. Diyelim ki, sirket ortagi temettü olarak 1.000.000.000 TL kâr payi elde etti. Bu kâr payi mevzuatimiza göre 1.500.000.000 TL gelir vergisi matrahi olarak kabul edilir. Örnegin bunun üzerinden % 40 gelir vergisi ödenirse, gelir vergisi tutari 600.000.000 TL olacaktir. Bu miktardan eklenen 500.000.000 TL’nin düsülmesi ile, ödeyecegi vergi 100.000.000 TL olarak ortaya çikar. Sayet ödeyecegi vergi 500.000.000 TL’nin altinda kalsaydi, herhangi bir gelir vergisi ödemesi söz konusu olmayacakta. Görüldügü gibi serbest bölgede elde edilen kazançlar % 25 ve % 20 kurumlar vergisi tevkifatindan istisnadir.

EXW, FOB, FCA gibi teslim sekilleri serbest bölgeden Türkiye’ye mal ithalatinda OF teslim sekli kabul edilir mi?

Evet, CIF olarak kabul edilir.

Üçüncü ülkeler veya AB’den esyalar için dogrudan, genel veya özel antrepoya konulduktan sonra, Türkiye üzerinden kurulu serbest bölgelere transitinin yapilmasi halinde % 0.5 serbest bölge fonu ödenir mi?

Serbest bölgede bulunan esyalar Türkiye’deki sergi ve fuarlarda sergilenmek üzere çikis-giris yaptiginda, sadece çikisinda % 0.5 fon alinmakta ve esyalarin girisinde tahsil edilmektedir Kanunda esya ayirimi yapilmadigi için, tahsili yapilan fonun geçici çikislarinda fonun kaldirilmasi yönünde Dis Ticaret Müstesarligi çalismalar yapmaktadir.

Serbest bölge ile antrepo arasindaki avantaj farkliligi nedir?

Serbest bölgelerin antrepolara göre avantajlari sunlardir: • Antrepoya konan esya için vergiler kadar teminat verilir. Serbest bölgede ise teminat verilmez. • Antrepoda esyanin kalma süresi, mevzuatina göre fiktif (özel) antrepolarda 6 ay, genel antrepolarda 2 yilda olur. Serbest bölgelerde ise süre sinirlamasi yoktur (AB’deki antrepolarda da esyanin kalma süresi sinirsizdir.) • Antrepoya giren esyanin fiyata, kati ithalatta degistirilmez. Oysa, serbest bölgelerde fiyatlarda degisiklik söz konusudur. • Antrepodaki esyanin girisi ve çikisinda ayniyati esyanin özelliginden meydana gelen eksiklik ve fazlaliklar disinda meydana gelen eksiklik ve fazlaliklar kanuni takibata tabidir. Serbest bölgedeki esyada ise, isleme tabi tutulacak degisiklikler yapilabilir. Serbest bölgeye islenmek üzere hariçte isleme izin belgesi kapsaminda gönderilen esyanin islenerek Türkiye’ye geri getirilmesi halinde, Serbest bölgede yatirilan katma degerin gümrük vergisi Ödemesi söz konusu olmayip, dahili piyasada fason üretimli yapilir gibi fason kiymetin KDVsi ödenir. Serbest bölgede faaliyet gösteren bir firma Türkiye’de fason imalat yaptirabilir mi? Serbest bölgede faaliyet gösteren bir firmanin Türkiye’deki bir firmaya fason imalat yaptirmasi, Türkiye’deki firmanin bu imalati Dahilde Isleme Rejimi Karari ve buna iliskin Teblig çerçevesinde ve Dahilde Isleme Izin Belgesi almasi suretiyle mümkündür.

Uğraş alanı radyo, televizyon ve haber ajanslığı olan şirketin Denser’de şirket merkezi oluşturması veya şube şeklinde faaliyet göstermesine izin verilebilirmi? bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Serbest bölgelerde serbest bölge avantajlarından yararlanarak faaliyet bulunmak için bir firmanın faaliyet ruhsatı sahibi olması gerekir. Değerlendirmeyi DTM Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü yapmaktadır. Değerlendirme kriterlerinde esas, ruhsat başvurusunda bulunan firmanın serbest bölgeye bir katma değer yaratmasıdır. Hizmet firmalarına faaliyet ruhsatı ancak hizmet faturalarını yurtdışına kesmeleri durumunda verilmektedir. Başvurunuz bu kriterle incelenecektir.

Herhangi bir serbest bölgeden herhangi bir serbest bölgeye mal gönderilmesi durumunda giriş/ çıkış fonları ödenmelimidir?

Serbest bölgeye yurt dışından ya da diğer bir serbest bölgeden mal girişlerinde fon ödenir. Serbest bölgeden yurt dışına ya da başka bir serbest bölgeye mal satışlarında ise fon ödenmez. Bu durum mal serbest bölgeden çıkarken fon ödenmeyecek ancak bu malın diğer serbest bölgeye girişinde fon ödenecektir.

Serbest bölgeden türkiyeye mal satışlarında kar marjını kısıtlayan bir düzenleme var mı?

Gümrükler Genel Müdürlüğü’ nün 27.09.2003 tarihli yazısıyla serbest bölgelerde alım satımı yapılan malların serbest bölge giriş-çıkış faturaları arasındaki kar farkının %100’ ün altında olması uygulamasına başlanmıştır.

Serbest bölgede faaliyet göstermek için kurulacak şirket ana sözleşmesindeki sermaye damga vergisine tabimidir. değilse ilgili kanunu yazabilirmisiniz.

Serbest bölgede faaliyette bulunan şirketler, serbest bölge içindeki ticarete konu işlemleri için harç, damga vergisi vb. her türlü vergiden muaftır. Ancak faaliyet ruhsatı başvurusu için başvuran bir firmanın kuruluş işlemleri serbest bölge dışı olduğundan ana sözleşmedeki sermaye damga vergisine tabi olacaktır.

Serbest bölgeden Türkiye’ye geçen mallar için TL üzerinden fatura kesilebilir mi?

Kesilemez. Serbest Bölge Kanunu’na göre dövizle yapilmasi gerekir.

Serbest bölgeye mal ithal ve ihracatinda transfer nasil yapilacaktir?

Serbest bölgede bankalar bulunmaktadir. Eger yok ise, Türkiye’deki bankalar vasitasiyla transfer yapilabilir. Ancak o zaman, ithal harç muafiyeti gibi imtiyazlardan yararlanamazlar.

Serbest bölgede defter ne sekilde tutulur?

Serbest bölge içinde de Türkiye’de oldugu gibi defter tutma zorunlulugu vardir. Serbest Bölge Genel Müdürlügü’nde hazirlanan özel faturalar kullanilir. Faaliyet ruhsati alindiktan hemen sonra ve her hesap döneminde defterler onaylatilmak üzere Serbest Bölge Müdürlügü’ne teslim edilir.

Serbest Bölgeye ihracat Eximbank kredisine sayiliyor mu?

Sadece serbest bölgeye yapilan ihracat taahhüdüne sayilmaz. Ancak, ihracat serbest bölgeye, oradan da üçüncü ülkeye yapilirsa, taahhüde sayilir. Konunun ispati için kullanilan üçüncü ülkeye esyanin satildigini gösteren fatura vb, serbest bölge islem formunun bankaya ibrazi gerekir. Bölgeye gelen mallarin faturasi yok ise ne yapilir? Fatura asli, mallarin serbest bölgeden çikisi için zorunludur. Mal girisinde fotokopisi, faksi da kullanilabilir.

Serbest bölgeye giden esyalar için ATR düzenlenebilir mi?

Serbest bölgeye giden esyalar için ATR düzenlenemez: Çünkü serbest bölgede neticede Türkiye gümrük bölgesidir Ayni sermayenin geri getirilmesi nasil olur? Ayni sermaye olarak ihraç edilen mal lar, daha sonra firmanin iflasi veya isi birakmasi durumunda; söz konusu mallarin Türkiye’ye ihracinda gümrük çikis beyannamesi, geçici çikis beyannamesi düzenlenmemis ise vergiye tabi tutulur. Geçici çikislarda süre bitmeden önce, süre için müracaat edilmelidir. 500 dolar altindaki esyalar için tahakkuk kagidi veya beyannamesi düzenlenmelidir.